Skip to main content

Marilyn Evans Born

Residence
Fredericton

Ms. Evans Born has had an extensive career working for the government of New Brunswick. She retired as the Assistant Deputy Minister of Courts and Chief Sheriff for the province of New Brunswick. She brings a wealth of knowledge in the policy area and the credit union industry, through her former role as Director of Legislation and Policy for the Department of Health, which she occupied for 21 years, as well as her experience as Executive Director, Policy and Education Branch in the Department of Environment, and her service on the board of the New Brunswick Credit Union Deposit Insurance Corporation (NBCUDIC). She also has experience in the consumer affairs sector, having previously occupied the position of Chief Rentalsman and Director of Consumer Affairs. 

In addition to her experience in public service, her community involvement has included time spent on the York Care Centre Board, the New Brunswick Association of Occupational Therapists and the Canadian Deafblind Association-NB.

 
Appointed:

30 October 2019, effective 1 January 2020

Reappointed 4 November 2021, effective 1 January 2022

Term Ends:

31 December 2023

Professional and industry experience:
  • Public Policy
  • Credit Unions
  • Legal
  • Consumer Affairs
Education:
  • B.A, University of New Brunswick
  • LL.B, University of New Brunswick Faculty of Law
Committee:
  • Audit and Risk Management (since 1 January 2020)
Photo
Image